W KTÓRYM KIERUNKU NALEŻY UKŁADAĆ PODŁOGI WINYLOWE?

W dzisiejszym krajobrazie podłóg winylowych płytki podłogowe i deski królują i jest oczywiste, dlaczego. Te atrakcyjne podłogi o wyglądzie drewna zapewniają wspaniały, naturalny wygląd, ale zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać w ruchliwych domach, wytrzymując ciągły ruch pieszy i wilgoć, a jednocześnie są odporne na zadrapania i zapewniają cichy komfort. Jednym z głównych powodów, dla których konsumenci uwielbiają tego typu podłogi, jest ich niezwykła wszechstronność, zarówno pod względem wzornictwa (dostępne są tysiące rozmiarów, stylów, wykończeń i faktur), jak i pod względem montażu.

W rzeczywistości podłogi winylowe można układać praktycznie wszędzie, nawet na istniejącej podłodze. Wystarczy zapoznać się z instrukcją montażu producenta . A ponieważ jest z natury odporny na wodę, jest również doskonałym wyborem do kuchni, łazienki lub piwnicy. Ponadto winyl został zaprojektowany tak, aby był przyjazny dla majsterkowiczów, a wielu właścicieli domów decyduje się na samodzielne ułożenie podłogi. Istnieje jedno często zadawane pytanie dotyczące montażu paneli winylowych: w jakim kierunku powinny podążać deski? Ostatecznie ta decyzja należy (najprawdopodobniej) do Ciebie, ale oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję:

Podążaj za światłem

W tradycyjnym projekcie podłoga jest zwykle instalowana zgodnie z kierunkiem głównego źródła światła. W przypadku dużych okien lub przedpokoju zapewniającego strumienie naturalnego światła należy instalować podłogi w tym samym kierunku, w którym są one źródłem. Mając to na uwadze, światło nie zawsze jest najlepszym przewodnikiem, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z wąskim pomieszczeniem lub masz inne ograniczenia przestrzenne. Zwróć uwagę, że pozioma i pionowa nie są jedynymi opcjami – panele winylowe i podłogi drewniane również mogą wyglądać naprawdę niesamowicie po zainstalowaniu ich ukośnie .

Rozważ kształt pomieszczenia

Jeśli pomieszczenie jest wąskie, na przykład korytarz, korytarz lub długa kuchnia, deski powinny przebiegać wzdłuż całego pomieszczenia. W tym samym duchu zazwyczaj zaleca się układanie desek równolegle do najdłuższej ściany pomieszczenia. Tak więc, jeśli instalujesz panele winylowe w salonie o wymiarach 12 stóp na 18 stóp, układaj je równolegle do ściany o wymiarach 18 stóp. Dzięki temu mniejsze pokoje będą wyglądać na większe i szersze. Dodatkowo część pomieszczeń ma skośne ściany, co może sprawić, że ukośny układ będzie nieco bardziej intrygujący wizualnie.

Zwróć uwagę na funkcje pokoju

Innym sposobem określenia najlepszego możliwego kierunku ułożenia desek jest postępowanie zgodnie z charakterystyką pomieszczenia. Na przykład możesz podążać w kierunku głównego lub najczęściej używanego wejścia do pokoju. Tak więc, jeśli przerabiasz podłogi w holu, poprowadź deski w tym samym kierunku, co drzwi wejściowe. Należy wziąć pod uwagę inne kwestie, takie jak kroki. Oczywiście deski są instalowane poziomo na schodach, więc może to być najlepszy zakład, jeśli zależy Ci na jednolitości od stopni do głównych pięter.

Podłoga Cię poprowadzi

Kształt, zróżnicowanie koloru i słoje podłogi mogą wpływać na estetykę, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy wyborze kierunku montażu. Jeśli zainstalujesz deski w określonym kierunku, powiedzmy zgodnie z oświetleniem, możesz być w stanie lepiej podkreślić niektóre z najpiękniejszych części podłogi. Ponadto ważne jest, aby przed instalacją zapoznać się z instrukcjami instalacji producenta, ponieważ typ podłogi może mieć „prawidłowy” wzór montażu.

 

Wybierz na podstawie osobistych preferencji

Zazwyczaj wybór kierunku ułożenia drewnianej lub winylowej podłogi zależy od osobistych preferencji. Sposób ułożenia podłóg może wpływać na ogólny wygląd pomieszczenia, sprawiając, że będzie on większy, mniejszy, bardziej zajęty lub spokojniejszy. Ale pod koniec dnia układ zazwyczaj nie wpływa na wydajność ani jakość. Wybierz kierunek, który jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie i Twojego wykwalifikowanego instalatora.

Poświęcenie czasu na rozważenie kierunku

Kierunek montażu podłogi z desek będzie miał ogromny wpływ na ostateczny wygląd i ogólny wygląd pomieszczenia, dlatego warto poświęcić na to trochę czasu. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania lub masz do czynienia ze szczególnie wymagającą przestrzenią, nic nie może się równać z zasięgnięciem porady profesjonalnego instalatora lub zleceniem wykonania zadania przez lokalnego profesjonalistę. Poświęcenie trochę więcej czasu na wizualizację układu lub skonsultowanie się z lokalnym specjalistą pomoże Ci uzyskać wspaniałą, trwałą podłogę .